Szabadság tér

Helyén az 1848-49 –es szabadságharc és megtorlások idejében elhíresült Újépület állt, melyet 1907-ben bontottak le. Erre ma gróf Batthyány Lajos kivégzésének helyén az emlékére állított örökmécses utal a közelben.

A tér Palóczy Antal tervei szerint épült, együtt a teret övező épületekkel. Érdekesség, amit a Klössz György budapesti képeiből tudhatunk meg, hogy a parkosítás az épületek befejezése előtt történt meg. Ez a gyakorlat azóta sem lett általános. A buzgó parkosítás talán annak is köszönhető, hogy gróf Széchenyi István és felesége még akkor kezdték az un." Sétatér" -nek a kialakítását, mikor még állott az Újépület. Ekkor telepítették a tér déli oldalán a platánokat.  1846-ban Széchenyiné Seilern Crescencia ültette az első fát "Virulj" bíztatással. Az első ültetés emlékéül állították 1930.-ban Telcs Ede alkotását a "Virulj" díszkutat.

A tér déli végére 2014-ben került Párkányi Raab Péter német megszállás emlékműve, körülötte kialakult a megszállás "eleven emlékműve" folyamatos tiltakozásként.

tovább

1919-ben a kor divatjának megfelelően az elsők között létesült a téren gyermekjátszótér.

A zöldterületeket míves parkrács szegélyezi. 1999 –ben az Egyesült Államok nagykövetsége előtt otromba növénytartókat helyeztek el. Újra itt áll Bandholz tábornok szobra (Ligeti Miklós1936), aki megakadályozta, hogy 1919-ben a román katonák fosztogassanak Budapesten. Szobrát elbontották, de a Budapest Galéria raktárából 1989-ben újra felállították.

Több szobor díszíti a teret: Újépület vértanúinak emlékműve (Dózsa Fazekas András 1934) a Magyar Atlétikai Klubnak állít emléket a MAC emlékmű.

Különös múltja van a tér északi részének, itt állították fel 1921-ben az Irredenta szobrokat, majd 1928-ban az ereklyés országzászlót avatták. A II. világháború után a szovjet városparancsnokság kinézte a helyet saját emlékműve részére, melyet 1945- ben itt helyeztek el. (Antal Károly).

1996-ban készült el a bank-központ és az előtte lévő park a Land-A Műterem - Andor Anikó alkotása. A parkot díszíti Farkas Ádám szép kőkompozíciója.

2002-ben a Metróber készített terveket a mélygarázs építése kapcsán a tér rendezésére (építész: Wild László, tájépítész: Hlatky Katalin és Szakács Barnabás). Az eredeti tervek csak részben valósultak meg, de a parkoló autók eltűnése, a minőségi kőburkolatok, felújított parkrácsok és ápolt gyep visszaadta a tér eleganciáját.

Készült két korszerű játékokkal felszerelt játszótér, gazdag virágkiültetés került az amerikai követség előtti területre és kissé szelídült a követség védelmére elhelyezett műtárgyak látványa is.

2010-ben elkészült Budapest új főutcájának első szakasza (tervező: Város Teampannon kft), melynek végpontja a Virulj díszkút előtt elhelyezett interaktív szökőkút, mely hamar a turisták és városlakók kedvence lett.

Különleges növények: védettek a Széchenyi féle platánok; érdekesek a páfrányfenyők, lepényfa és különféle örökzöldek. Szépek a Lipót-Garázs építésekor ültetett fasorok és szoliter fák is.

Adatok

Terület: 16000
Felszereltség: Díszpark, fásított köztér Játszótér WC Bekerített kutyafuttató Szökőkút, díszmedence

Alaprajzok

A Szabadság tér parkozási terve - 1928
Szabadság tér

Régebbi fotók

Szabadság tér - a XX. század elején
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér - '70-es évek
Szabadság tér (Budapesti üdvözlet)
Szabadság tér 1910 körül